Psychologie vítězství a 111 cvičení pro rozvoj psychiky. Václav Petráš

23.08.2022

Kniha: Psychologie vítězství a 111 cvičení pro rozvoj psychiky. Portál, 2022

V roce 2022 vychází v nakladatelství Portál poprvé vynikající kniha Václava Petráše, absolventa jednooborové psychologie na MU v Brně, který se již více než 10 let věnuje psychologii sportu, je autorem řady článků, podcastů a vzdělávacích webinářů a poskytuje v oblasti sportu psychologické poradenství a podporu týmům i jednotlivcům, a to včetně vrcholových sportovců. Díky jeho osobním zkušenostem ze sportovního prostředí, odborným znalostem, zkušenostem z práce sportovního psychologa, vynikající schopnosti srozumitelně a poutavě sdělovat informace, ale také díky promyšlenému systému přípravy sportovců a ochotě dát do své práce kus sebe samého, vznikla z mého pohledu krásná, hodnotná a i lidsky velmi sympatická kniha.

Vše začíná vkusným a přitažlivým přebalem knihy a pokračuje promyšleným uspořádáním kapitol, v nichž se autor v přiměřeném rozsahu věnuje tématům motivace, koncentrace, sebevědomí, sebedůvěry, tlaku, konzistence a cesty vpřed. Teorie, která je nezbytná pro pochopení toho, jak funguje lidská psychika, je popsána srozumitelně a je propojena s mnoha praktickými zkušenostmi a tipy jak na seberozvojové aktivity, tak i pro lepší zvládání zátěže. Do každé kapitoly nás autor poutavě vtáhne krátkým příběhem a stejně promyšleně a nenásilně nás na jejím konci provede skvěle zpracovaným shrnutím ve formě krátkého fiktivního rozhovoru. Text je rozčleněn promyšleně, je obohacen o mnoho výborných citátů známých sportovců, ale i o příběhy a osobní zkušenosti samotného autora. Každá kapitola obsahuje řadu konkrétních a osvědčených tipů na to, jak se může čtenář v právě probírané oblasti rozvíjet, tedy jak může např. rozvíjet svou motivaci či vůli, jak se může naučit lépe zvládat tlak, pracovat s nervozitou apod. Závěr knihy obsahuje přehled 111 konkrétních cvičení, k nimž autor přidal i praktický "rejstřík" toho, jakou oblast lidské psychiky rozvíjejí a v čem tkví jejich konkrétní přínos, pokud se jim čtenář bude věnovat.

Co je mi velmi sympatické je fakt, že ačkoli je kniha zaměřena především na aktivní sportovce, je většina tipů dobře využitelná i pro jedince, kteří sportovně založení nejsou. Vnímám ji jako velmi přínosnou pro všechny čtenáře, kteří chtějí pracovat na posilování vlastní psychické odolnosti, posouvat se dál, rozvíjet své sebevědomí, sebedůvěru i vůli, zorientovat se ve vlastní motivaci, lépe zvládat tlak, vystoupit ze své komfortní zóny a využít svůj potenciál. Publikace Václava Petráše je skvělá pro lidi, kteří jsou omezováni vlastními obavami a úzkostmi, kteří by se chtěli naučit zvládat trému či katastrofické myšlenky a kteří by chtěli umět rozlišovat mezi tím, co je v jejich vlastní zóně kontroly a tím, co mohou ovlivnit pouze nepřímo či vůbec. Jednoznačně bych ji doporučila sportovcům na všech úrovních, trenérům, rodičům, psychologům, učitelům i laikům, které zajímá jakékoliv z témat, jež jsou obsažena v jednotlivých kapitolách této knihy. Kniha Psychologie vítězství je jednou z mála knih, jež opravdu doporučuji širokému okruhu čtenářů, protože jsem přesvědčena o tom, že může být přínosná pro každého, kdo chce nejen číst, ale také něco sám pro sebe či své sportovní svěřence dělat. Málokterý autor dokáže tak promyšleně a srozumitelně propojit teorii s praktickými a skutečně dobře využitelnými tipy a přidat k tomu ještě notnou dávku lidskosti. Václavu Petrášovi se to povedlo skvěle.

                                                                                                                                           Mgr. et Mgr. Eva Martináková