Výzva aneb třicetidenní zábavička

20.02.2022

Výzva

Nepochybně už jste na sociálních sítích narazili na řadu různých výzev. Některé byly zábavné, některé méně a některé vůbec. Další výzvy jste si pravděpodobně stanovovali vy sami. Kdo z nás by po chvíli přemýšlení nepřišel na pár věcí, kterým by se chtěl věnovat více, kterým méně, kterým vůbec a které by už konečně do svého života rád dostal? Většinou se taková výzva objeví ve formě vlastního nápadu, myšlenky, inspirace či požadavku někoho z našich blízkých a většinou také po několika dnech (či hodinách) zase tiše zapadne mezi výzvy a nápady minulé i budoucí. Nezmění se nic. A pokud změní, nevydrží to dlouho. Nestihneme si vytvořit nějaký návyk. Vrhli jsme se do něčeho příliš velkého či do něčeho, na čem nám zase až tak moc nezáleží. 

Studená sprcha po ránu? Spousta lidí vám řekne, že by to nezvládli, ale fakt je ten, že zvládli, kdyby chtěli. Že to stojí ráno hodně úsilí? Stojí. Hlavně to první ráno, druhé ráno, třetí ráno... Po nějaké době už toho "přemlouvání se" tak moc potřeba není. Ale nebojte se, nechystám se vás šikovně vmanipulovat do výzvy na ranní euforii ve studené vodě, ačkoliv by mě těšilo vědomí, že v tom nejsem sama a můžu si během těch pár minut představovat další "blázny". Nechystám se vás vtáhnout ani do ničeho jiného, co sami nechcete, co vás neláká a co vám připadá nesmyslné, ačkoliv to může být ve vašem okolí "moderní". Neposílám vás běhat, cvičit, hubnout, ani se nořit do ledu. Zvu vás k malému experimentu. 

Napadá vás třeba jedna jediná věc, které byste se chtěli věnovat o malý kousek víc, nebo kterou byste chtěli naopak omezit? Chcete si vyzkoušet, jak jste na tom s vůlí a vydržet u něčeho déle než jen pár dnů? Vymyslete si cokoliv, u čeho máte pocit, že by vám to prospělo, ukrojte si malý kousek z oblasti, která vám v poslední době "krade" hodně času i energie a věnujte jej místo toho někomu blízkému či sami sobě. Vystupte z vlastní komfortní zóny, rozhodněte se třeba každý večer se pochválit, napište každý den zprávu jednomu z vašich blízkých, lehněte si na 10 minut denně do klidu, choďte spát před 22. hodinou, pijte míň alkoholu, víc vody, nebo se 5x v průběhu dne zastavte a vnímejte, jak se má vaše tělo, sledujte minutu, o čem vás právě informují vaše smysly (zrak, sluch, čich, hmat, chuť) obejměte každý den své dítě, věnujte 5 minut plné pozornosti svému partneru či rodiči...

Je jedno, co si vyberete. Čím míň těch bodů bude, tím líp, ať vás neodradí vysoká náročnost. Čím jednodušší ty body budou, tím víc budete motivováni k jejich splnění. Najděte si něco hezkého pro sebe, nebo něco, co potěší vaše blízké, na které jste třeba v poslední době neměli moc času. Aby to bylo pro vás jednodušší, stáhněte si na to formulář, vyplňte si jej podle sebe a hurá do toho. Nebudete v tom sami, jdu do toho taky. Jestli to budete chtít po 30 dnech vaší snahy na Facebooku na stránce Online psycholog nějak okomentovat či sdílet, je jen na vás. V této výzvě nejde o prezentaci vaší dokonalosti na sociálních sítích, ale o to, abyste zkusili změnit nějakou drobnost sami u sebe, abyste měli čas si na tu změnu zvyknout a abyste se jí drželi třeba i nadále, pokud budete vnímat, že byla dobrá. Netrháme rekordy, nehledáme zásadní změny, jdeme si pohrát. 😊 

Nechce se vám? Tak to nedělejte. Máte chuť to zkusit? Paráda! Cílem nejsou výkony, ale o něco málo vědoměji prožité příští dny. Přeji vám, ať jsou krásné.                          

                                                                                                                      Mgr. et Mgr. Eva Martináková