Nespokojenost s vlastním tělem

27.03.2019

Téma, které je blízké většině žen. Téma, které řadu žen trápí, které má vliv jak na jejich sebevědomí, tak také na celkovou životní spokojenost, partnerské vztahy a spokojenost v sexuální oblasti. 

Nespokojenost s vlastním tělem u žen je něčím, na co se zaměřuje pozornost mnohých. Dokonalými postavami mladých žen jsme doslova bombardováni na plakátech, v reklamách, filmech, soutěžích, časopisech, v hudebních klipech či u modelek, které prezentují v e-shopech různé druhy prádla či jiných výrobků. Svůdné ženy jsou spojovány s motorovými pilami, bruskami, vrtačkami, auty i motorkami. Zdá se, že je jich všude plno. Uměle je vytvářen dojem, že dokonalost je běžná, normální a pokud jí nedosahujeme, nějak se vymykáme normálu a standardu a měly bychom s tím něco dělat. Je škoda, že ještě nemáme aplikaci na to, abychom si mohli mobilem zaměřit některou z fotek v médiích a nechat si modelku předvést bez make-upu, zásahu vizážistky, kadeřnice, bez osvětlení, filtrů a bez úprav. Je pravděpodobné, že by to sebevědomí mnoha žen dokázalo mírně čí výrazně ovlivnit směrem nahoru.

Ale médiím nejde o realitu. Naší konzumní společnosti jde o to, vytvářet virtuální realitu a vzbuzovat v lidech pocit, že nejsou dokonalí, ale dokonalými se můžou stát. Právě nespokojenost s vlastním tělem totiž vytváří fantastický prostor pro výdělek! Ženy si kupují drahé krémy v naději, že zredukují vrásky, vypnou pleť, zpevní ochablou kůži či svaly, bělí zuby v naději, že se tím zvýší jejich hodnota v očích ostatních, platí za dokonalejší nehty, výrazné obočí, delší řasy, kontaktní čočky měnící barvu očí, za vlasovou kosmetiku i kadeřnické služby, které jejich vlasy prodlouží, zvlní či narovnají, zhustí či změní jejich barvu. Platí za pobyty na různých zeštíhlovacích strojích a pásech, za ozáření kvůli opálení, za masáže, které slibují úbytek tuku v problematických partiích, za tabletky či pokrmy v krabičkách, které prý vedou k odbourávání tuku, snižování pocitu hladu a zdravému hubnutí jen tam, kde je to žádoucí. Platí za různé druhy diet a zoufale hledají ty "zaručené", ideálně s "pravou" fotodokumentací. Doufají, že spolykají pár krabiček drahých tabletek a budou modelce na titulní stránce časopisu zase o kus podobnější. Mnohé z nás si kupují videa na cvičení, vyhýbají se lepku, tuku, cukrům, mléku, kombinaci určitých potravin, masu či tepelně upravovaným výrobkům. Mnohé z nás mixují o 106 různé drinky a nápoje, potí se v tzv. "hubnoucích pásech" a čím dál větší část žen je ochotna zaplatit nemalé částky a podstoupit operativní úpravy své postavy. Skvělý byznys. Prodejci všeho možného jásají a výdělky jim dávají zapomenout na fakt, že mnozí z nich moc dobře ví, že prodávají iluzi. Nabízejí výrobky či služby, které dají ženě pocit, že pro sebe něco dělá, i když efekt bude minimální, žádný, nebo dokonce zdraví škodlivý.

Blíží se léto. Jen při přečtení této věty mnohé z žen znervózní, protože si uvědomí, že (ještě) nemají pas, stehna, prsa ani boky v takovém "stavu", aby si mohly v klidu vyjít v plavkách a cítit se při tom dobře. Každá z nás se sebou chceme být spokojená. Každá z nás se chceme líbit. Každá z nás bychom chtěla alespoň někde vypadat o trošku jinak. To, co jsem popsala výše, nemá být výsměchem tomu, jak snadno se necháme mnohdy "napálit" a ošálit vidinou snadné změny. Sama jsem žena a ve své praxi psycholožky se setkávám s nízkým sebevědomím žen tak často, až je mi z toho smutno. Setkávám se s dětmi, dívkami i ženami, které nejí a končí v psychiatrických léčebnách, s těmi, které se bojí intimních vztahů, s těmi, které se spokojí s partnerem, jenž jim ubližuje a ponižuje je, protože jsou přesvědčeny o tom, že nikoho lepšího si nezaslouží. Setkávám se s dívkami a ženami, které něčí poznámka či negativní zážitek v dětství, dospívání či dospělosti ranili tak, že se z toho nikdy nevzpamatovaly. Setkávám se s krásnými ženami, které si o sobě myslí, že krásné nejsou. S ženami, které samy sebe nepřijaly, s ženami, které jsou přesvědčeny o tom, že se mohou mít rády až tehdy, když se změní a budou vypadat jinak. S ženami, které potají pláčou poté, co zjistily, jaké typy žen jejich partneři sledují na fotkách a v porno filmech. Děsí mě zjištění, jak hluboko je v nás zakořeněné přesvědčení, že nejsme dost dobré, že nejsme hezké, že nejsme žádoucí a jak strašně špatně se toto přesvědčení ovlivňuje a mění.

Dnešní době se podařila strašná věc. Přesvědčit nás o tom, že naše hodnota spočívá v tom, jak vypadáme. Přesvědčit nás o tom, že je třeba na sobě stále pracovat a stále do sebe investovat. Ne do toho, abychom byli čestnější, vzdělanější a morálnější, ne do toho, abychom si navzájem více pomáhali, abychom nezraňovali lidi kolem sebe svým chováním, abychom investovali do lidí, kteří to opravdu potřebují. Ne. Jsme denně masírováni novými a novými nabídkami na to, jak vylepšit své TĚLO. Neumíme přijmout vrásky, neumíme stárnout, neumíme přijmout dokonce ani to, jak vypadáme v mládí. Médiím a konzumní společnosti se úspěšně daří "vymývat nám mozky". Nejsme ochotni přijmout fakt, že máme nějakou stavbu těla (po předcích), určité sklony k tomu být vyhublé či plnějších tvarů, určitý metabolismus a nějaké vrozené dispozice (předpoklady). Nejsme si ochotny pojmenovat zásadní fakt. A to ten, že své životní štěstí a sebe-přijetí žel spojujeme především s vlastní postavou. Fakt, že jsme vnitřně přesvědčeny, že až budeme mít jinou postavu, budeme šťastnější. S tímto přesvědčením se ovšem s přibývajícími lety a přirozeným (!) procesem stárnutí propadáme do hlubší a hlubší deprese, pokud nezažijeme něco, co nám ukáže, že jsou v životě mnohem důležitější a cennější věci.

Nečekejme na to, že budeme šťastnější, až na své postavě něco změníme. Většinou nebudeme (výjimky ovšem i zde potvrzují pravidlo). A jestli si to nezačneme uvědomovat, bude přibývat dívek a žen s mentální anorexií či bulimií, žen, které se nikdy nevychutnají jídlo, protože s ním mají spojené výčitky, žen, které jsou nejen nezdravé, ale doslova nemocné. Tělesně i duševně. Trápíme se a velmi často to řešíme i se svými partnery. Zdůrazňujeme vlastní "nedostatky", shazujeme samy sebe, stále něco chceme měnit a hlídat, jsme často podrážděné a nespokojené. Každý komentář týkající se toho, jak vypadáme, bereme jako neodpustitelný útok. Pokud nám přestane fungovat partnerský vztah a muž se nám zakouká do jiné ženy, jsme přesvědčené o tom, že za to může jen to, že je náš muž povrchní, že je to "jen chlap", že má jiná žena někde o pár centimetrů víc či míň, jinou postavu, že je atraktivnější. Žádná z nás si nechce připustit fakt, že si za to často do značné míry můžeme i my samy. Sex-appeal neboli přitažlivost ženy totiž nespočívá v dokonalých mírách, ale mnohem více v jejím sebevědomí. Žena, která se usmívá, vyzařuje klid a sebejistotu, s chutí se nají, je iniciativní v sexuální oblasti, neupozorňuje přitom na špíček vlevo, silnější stehýnko či 10 strií na bříšku, miluje své tělo, zná jej a užívá si kontaktu s partnerem, žena, která se zasměje případné narážce na svou postavu a s přehledem partnerovi naznačí, že nemá-li zájem on, bude mít deset jiných mužů, taková žena muže přitahuje.

Žena, která o sebe přiměřeně pečuje, ví, co jí sluší a přitom si dokáže sama sebe vážit a přijmout se taková, jaká je, je krásná. Žena, která se nenechá zmasírovat médii a jejich ideálem krásy, ale ví, že každému se líbí jiná postava a vztah je víc, než jen okouzlení tělem druhého člověka, je navíc i moudrá a spokojená a s takovou ženou je často spokojený i její partner.

Já vím, že se tento článek dotýká citlivých témat. Vím, že některá zranění, která si v sobě nosíte, jsou hluboká. Vím, že tu mediální masáž úplně vypnout nejde. Vím, že váš partner, který se dívá na jinou ženu, vás znejišťuje i zraňuje. Vím, že se mnohé z vás setkáváte s urážkami od svých nejbližších, které jsou mířeny na vaši postavu. Vím to, a když čtu nebo poslouchám vaše příběhy, často mě to bolí spolu s vámi. Tímto článkem vás chci povzbudit k tomu, abyste o tom začaly přemýšlet. Abyste se zkusily více usmívat. Abyste o sebe pečovaly, ale nenechaly se vysávat a využívat prodejci či službami, kterým jde hlavně o zisk. Abyste cvičily, ale neničily se. Abyste pro touhu po štíhlosti nepřišly o možnost mít děti. Byla bych ráda, kdybyste uvěřily tomu, že můžete být šťastné a spokojené takové, jaké jste. Že je to o vás, o vašem rozhodnutí, o tom, jak budete samy o sobě přemýšlet, jak o sobě budete mluvit, jak se budete samy na sebe dívat. Máte spoustu kvalit, které váš partner ocení, a pokud ne, není důvod, abyste s ním byly. Přijměte své tělo a buďte rády za to, že vám funguje a že jej máte. Nepromarněte roky honbou za něčím, čeho nikdy nemůžete dosáhnout. Dejte si realistické cíle a to, co objektivně nejde moc změnit, se naučte přijmout. Jste originál. A nezapomeňte - sex-appeal stojí hlavně na úsměvu a sebevědomí. ;-)

                                                                                                             Mgr. et Mgr. Eva Martináková