Vaše dotazy, které se týkají fungování psychologické poradny


AKTUÁLNÍ UPOZORNĚNÍ

Oznamuji, že z kapacitních důvodů dočasně pozastavuji příjem nových klientů. Informaci o tom, že přibírám další klienty se dozvíte zde nebo na Facebookové stránce Online psycholog.

Děkuji vám za pochopení.


Stále fungujete? (Zodpovězeno naposledy dne 29. 1. 2024)

Ano, ale v současné době se věnuji hlavně vzdělávacím aktivitám, lektorování, psaní článků a recenzí na nově vycházející knihy s psychologickou tematikou.

Jak dlouho se věnujete psychologickému poradenství online?

Od roku 2016.

Nejde sice přímo o dotaz, ale řada emailů, které mi chodí, má v úvodu větu, že nevíte jak začít, nebo nejste zdatní češtináři. :-)

Vůbec se tím netrapte! Já vaši češtinu neřeším a nejvíce informací získám z emailů, které nejsou opakovaně čtené, upravované a promyšlené, ale z těch, kde prostě popisujete myšlenky, obavy, pocity a otázky tak, jak vám běží hlavou. Prostě nějak začněte a ono z toho něco vznikne. A když se budu potřebovat něco doptat, tak vám napíšu, nemějte strach. :-)

Můžu se prosím zeptat, kde berete energii a inspiraci na to, co děláte?  :-)

Můžete. :-) Jednak mě to baví a pak taky po letech, kdy se online poradenství věnuji, vidím, že to byl dobrý nápad, a že to má smysl, o čemž mě přesvědčují především klienti, kteří se mnou řeší své problémy dlouhodobě, vrací se, popř. doporučují tuto formu svým přátelům a známým. Kromě toho se "dobíjím" tím, co mi přináší radost - příroda, rodinka, dobrá knížka, pohyb. A inspirace přichází s tím, jak žiju. Všímám si, co koho trápí, co komu pomáhá, jak se k sobě lidé chovají, jak si ubližují či se navzájem podporují, jak mnozí snášejí hrozně těžké životní události a přitom je to "nezlomí". Taky hodně čtu odborné knížky, články a časopisy.

Když Vám napíšu, zveřejní se někde můj problém? 

Ne, váš dotaz na konkrétní problém se mi zobrazí pouze v emailu. Svou odpověď nedávám na webové stránky, ale pošlu vám ji na mailovou adresu, kterou u svého dotazu udáte. 

Jak vypadají odpovědi na dotazy?

Podle toho, jak podrobně mi popíšete svůj problém, je podrobná i má odpověď. Průměrně rozeberu vaši situaci na cca 3 - 4 stránky formátu A4, ale výjimkou nejsou ani delší reakce. Rozhodně neodpovídám na váš dotaz několika větami.

Co se stane, když nenapíšu k problému všechno, co byste potřebovala vědět?

Pokud potřebuji doplnit nějaké podrobnosti, napíšu vám, co konkrétně mě zajímá. Za toto doplnění potřebných informací neplatíte.

Jak si mám vybrat, kolik konzultací si mám předplatit?

Záleží na závažnosti vašeho problému, či vaší životní situace. Pokud máte jednodušší a stručný dotaz, bude vám pravděpodobně stačit jedna konzultace. Předplacení jedné konzultace je pro vás vhodné i tehdy, kdy si chcete fungování online poradny "vyzkoušet" a pak se rozhodnout, jestli vám to vyhovuje.  Pokud víte, že hledáte podporu a vedení ve složité situaci, popř. si chcete o něčem "popovídat", můžete si rovnou předplatit více konzultací. Nejoblíbenější je předplacení 2 konzultací, kdy mi popíšete problém, já na něj zareaguji, vy můžete něco doplnit, doptat se, vyjádřit se, popř. napsat, co dál vás trápí a napadá a já Vám k tomu pošlu ještě další reakci, popř. další návrhy či tipy, co by vám mohlo pomoci.

Proč nezveřejňujete nějaké dotazy od lidí i tady, na stránkách? Bylo by to poučné a lidé by si mohli číst Vaše reakce.

Děkuji za podnět, zvažovala jsem tuto možnost, vím, že to tak někteří psychologové mají, ale mám k tomu 3 důvody. Prvním je to, že mé odpovědi nejsou stručné a neobsahují jen pár vět, ale snažím se o co nejpodrobnější rozbor dané situace nebo problému, který vás trápí. Druhým důvodem je to, že ani od vás nedostávám krátké dotazy, ale svěřujete se mi se složitějšími problémy. Hlavním důvodem je ale fakt, že mi hodně záleží na tom, abyste se na mě obraceli s důvěrou a bez obav, že se o tom někdo další dozví. Zachování mlčenlivosti a anonymity je jednou z hlavních priorit, kterých se jako psycholožka držím.

Je možné s Vámi konzultovat i osobně?

Osobně konzultuji běžně pouze ve škole, kde pracuji jako školní psycholožka, se studenty, jejich rodinnými příslušníky, učiteli či dalšími zaměstnanci. 

Jak probíhají online hovory či chat?

Podle přání klienta buď přes Google Meet (pár minut před zahájením schůzky pošlu odkaz, na který stačí kliknout pro připojení k hovoru bez videa), Teams či Skype.

Konzultujete i po telefonu?

Pouze zcela výjimečně, s dlouhodobějšími či známými klienty, pokud není jiná možnost.

Můžu se ptát i na intimní věci?

Můžete. Intimita ke vztahům neodmyslitelně patří.

Za jak dlouho dostanu odpověď na svůj dotaz?

Na dotazy odpovídám v co možná nejkratší době, po připsání platby na účet. Většinou do 7 - 10 pracovních dnů. Záleží na množství dotazů, které mi přijdou, a také na tom, jak rychle dojde k převedení peněz z Vaší banky. Nikdo z klientů zatím na odpověď nečekal déle než 7 pracovních dnů, což je krátký čas, porovnáte-li jej s objednacími lhůtami u psychologů v ambulancích.

Jaká oblast je Vám osobně nejbližší?

Partnerské a rodinné vztahy, a pak také vývoj dítěte a problémy s tím související (výchova, komunikace v rodinách a školách...). Hodně se věnuji i dospívajícím, traumatům z dětství, úzkosti, vlivu stresu na naše zdraví a psychiku, ale i těžkým událostem v našich životech, ke kterým patří téma umírání a smrti. Více se dočtete zde: O MNĚ + REFERENCE.

Vrací se k Vám někdo s dotazy i opakovaně?

Vrací a moc si toho vážím. Pokud to ovšem myslíte tak, zda se opakují dotazy klientů, tak částečně ano, velmi častým tématem bývá nevěra, partnerské neshody či otázky týkající se výchovy dětí. Situace klientů jsou ale velmi odlišné.

S čím se na Vás lidé obracejí nejčastěji?

Bývá to různé. Častými tématy jsou úzkost a stres, vnitřní nespokojenost, partnerské problémy, nespokojenost ve vztahu, nevěra, vztahy s rodiči či dětmi, situace kolem rozvodu nebo události a vztahy z minulosti, které člověka trápí a způsobují to, že se necítí dobře. Hodně časté jsou i dotazy týkající se vlastních i nevlastních dětí, stresu a rozhodnutí něco ve svém životě změnit, popř. nízké sebevědomí, sebepodceňování a problémy s nastavováním vlastních hranic vůči druhým lidem, požadavkům, nárokům okolí apod.