Psychopat ve vaší posteli. Manipulace a psychický teror ve vztahu. Jackson MacKenzie

27.05.2020

Kniha: Psychopat ve vaší posteli. Manipulace a psychický teror ve vztahu. Portál, 2020

Potkali jste mimořádného muže či mimořádnou ženu, kteří vás zahrnuli zájmem, obdivem, péčí a láskou, jako doposud nikdo jiný? Měli jste tehdy pocit, že jste byli stvořeni jeden pro druhého, protože si ve všem dokonale rozumíte? Cítili jste se ze strany svého partnera či partnerky doslova "bombardováni" láskou? A stalo se vám pak, že jste se náhle začali cítit nejistí, že se vám partner či partnerka přestávali ozývat, chovali se tak, že jste začali žárlit a cítili jste se najednou poníženě, bezmocně a nešťastně? Začal vám vás partner vyčítat to, jak se chováte, co cítíte, jací jste a začali jste vy naopak dělat všechno pro to, abyste získali zpět jeho pozornost a lásku? Ocitli jste se v roli člověka, který má pocit, že když se bude hodně snažit a potlačí vlastní potřeby a touhy, má šanci získat svůj idol zpět? Zúžil se veškerý váš dosavadní život plný přátel a koníčků na boj o udržení lásky a věčné čekání na vlídné slovo, zprávu či zavolání ze strany původně pozorného partnera? Pokud ano, doporučuji vám vřele místo čekání na to, až se vám partner ozve, vyrazit do knihkupectví a zainvestovat do vlastního duševního i fyzického zdraví zakoupením knížky Psychopat ve vaší posteli. Podtitul knihy - Manipulace a psychický teror ve vztahu vám napoví, kam svou pobídkou mířím.

Pokud jste se propadli v původně ideálním vztahu do role čekatele a cítíte se jako oběť, která ať udělá, co udělá, je to málo, popř. víte o někom, kdo se takovým vztahem trápí, napsal autor Jackson MacKenzie svou publikaci i pro vás. Není vystudovaným odborníkem na mezilidské vztahy, ale je tím, kdo si zneužití ve vztahu s psychopatem prožil na vlastní kůži a kdo se touto tematikou začal posléze zabývat. Je spoluzakladatelem webových stránek PsychopathFree.com, které nabízí jak informace o psychopatickém chování, tak i svépomocnou podporu lidí, kteří vztah s psychopatem sami prožili.

Knížka o cca 220 stránkách není publikací určenou v první řadě pro odborníky, nevymezuje kategorie psychických poruch, ale obrací se na širokou veřejnost s cílem varovat před lidmi s poruchami osobnosti (dříve označovanými jako psychopatie), vysvětlit, jak tito lidé myslí, jak prožívají, jak se chovají, jaké manipulativní techniky používají a jaké pocity vyvolávají u svých partnerů (dětí, zaměstnanců, kolegů apod.). V první části, nazvané Spřízněná duše na zakázku, poukazuje autor na varovné signály, které nám mohou naznačit, že máme co do činění s psychopatem. Dále následují kapitoly popisující metody, kterými k sobě psychopat oběť napřed připoutá, aby ji následně psychicky zdeptal. Vysvětluje, proč se působení psychopata člověk nedokáže ubránit, pokud s ním doposud neměl žádnou zkušenost a o této poruše nic neví, i to, proč má problém se od něj odpoutat ve fázi, kdy je zdánlivě láskyplná péče a pozornost už minulostí.

V druhé části knihy, nadepsané jako Cesta k uzdravení, vede čtenáře krok za krokem tím, jak získat zpět vlastní rovnováhu a sebeúctu, jak se vyrovnat s prožitou zkušeností a jak z ní čerpat sílu a moudrost pro další život. Popisuje, jak se vyrovnat se ztrátou nevinnosti, se zneužitím, se ztrátou přátel a blízkých lidí i s pocity viny. Kromě vlastního textu autora obsahuje knížka i krátká zamyšlení lidí, kteří psychický teror ve vztahu prožili, a také jednoduchý test psychopatie, který vám podle slov autora může pomoci posoudit, nakolik má váš partner rysy psychopata. V samotném závěru knížky jsou zveřejněny ještě výsledky anonymního průzkumu, který provedl zřejmě sám autor, a který se zaměřoval na zjišťování hlavních projevů psychopatického jedince, mezi něž patří na prvních místech balamucení, neschopnost vžít se do pocitů druhého člověka, pokrytectví, patologické lži a výmluvy, zaměřenost na chyby ostatních, sobectví, nenasytná touha po pozornosti a další. Knížka je vhodná pro všechny. Jako osvěta pro lidi, kteří ve vztahu s psychopatem nebyli, jako podpora pro ty, kdo v takovém vztahu jsou nebo jej mají za sebou, i jako vysvětlení pro přátele či rodinné příslušníky, kteří přihlížejí tomu, jak se jejich blízký člověk trápí v nerovném partnerském vztahu. Je varováním před lidmi bez výčitek svědomí a empatie, které můžeme potkávat i mimo vlastní rodinu, v práci, ve školách a jiných organizacích. Stojí rozhodně za přečtení.

                                                                                                        Mgr. et Mgr. Eva Martináková