
Tělo v psychoterapii.
Autor: Edward W. L. Smith
Kniha: Tělo v psychoterapii. Portál, 2025
V druhém vydání, ovšem v této úpravě poprvé, vyšla v nakladatelství Portál kniha amerického lektora, emeritního profesora psychoterapie a psychoterapeuta zaměřeného na práci s tělem, gestalt terapii a bioenergetiku. První vydání knihy pod názvem Body in psychotherapy je datováno do roku 1942. Jednalo se o publikaci mapující počátky zájmu o práci s tělem při tvorbě psychologických konceptů a v psychoterapii, již autor na základě dalšího studia a vlastní praxe postupně rozšiřoval a doplňoval až do podoby, kterou světu prezentoval v roce 1985. Provede nás od historických kořenů práce s tělem a organismického pohledu na osobnost, psychopatologii a psychoterapii, a to od Freudova konceptu až k modernějším přístupům známým v čase vydání publikace. Věnuje se tématu poznávání osobnosti prostřednictvím těla, různým typologiím osobnosti na základě vzhledu a fyziognomie a popisuje také metody rozvoje uvědomění těla, skrze nějž se dle jeho slov lépe dostaneme k prožitkům a hluboko uloženým emocím, než je tomu u terapeutického rozhovoru.
Hodně prostoru věnuje autor popisu technik psychoterapeutické intervence zaměřené na tělo, jež vycházejí především z gestalt terapie, bioenergetiky, Pesso Boyden psychomotorické terapie a fyzioterapie (např. M. Feldenkrais). Sám autor ovšem klade důraz na integraci různých přístupů, na chápání souvislostí, důležitost vztahu terapeuta a klienta a nutnost, aby byl terapeut autentický a používal pouze ty metody, v nichž je řádně vyškolen a jež odpovídají jeho osobnosti. Věnuje se jak velmi jemným, tak i pro klienta náročnějším technikám, a to nejen individuálním, ale i skupinovým, včetně technik expresivních. Neopomíjí téma dotyku v psychoterapii a závěrečnou kapitolu věnuje mj. etickým otázkám a osobním úvahám.
Vzhledem ke snaze autora o popis různých teoretických přístupů k tělu v rámci psychologického výzkumu i psychoterapie a o jejich integraci v praxi, vnímám publikaci jako vhodnou pro studenty psychologie, popř. zájemce o psychoterapeutické směry zaměřené na práci s tělem. Je určena spíše odborníkům než laikům, ačkoliv se autor vyjadřuje srozumitelně a pro přehlednost nabízí čtenářům řadu přehledů, tabulek či schémat. Sama v publikaci vnímám jako obohacující detailní propracování a shrnutí různých přístupů k terapeutické práci s tělem a zkušenosti autora samotného, včetně upozornění na možná rizika při použití nabízených technik.
Mgr. et Mgr. Eva Martináková