
Terapie přijetí a odhodlání, proces a praxe všímavé změny
Kniha: Terapie přijetí a odhodlání, proces a praxe všímavé změny. Portál, 2025
Autoři: Steven C. Hayes, Kirk D. Strosahl, Kelly G. Wilson
"Jak se lidské bytosti obracejí čím dál více dovnitř, začíná jim život připadat spíše jako problém, který je třeba vyřešit než jako proces, který mají naplno prožívat. … K utrpení dochází, když člověk tak silně věří doslovnému obsahu své mysli, že se se svou kognicí ztotožní."
"V přístupu ACT není cílem zdravého života ani tak cítit se dobře, jako cítit dobře, umět to, co cítíme, lépe prožívat. Je psychicky zdravé mít stejně tak nepříjemné myšlenky a pocity jako ty příjemné; poskytuje nám to plný přístup k bohatství našich jedinečných osobních historií."
Je pro mě velmi složité, shrnout propracovanou a myšlenkami a zkušenostmi nabitou knihu tří odborníků z oblasti psychologie do několika odstavců. Trvalo mi delší čas, než jsem tuto publikaci o více než 350 stranách prostudovala, ale byly to pro mě cenné chvíle. Vnitřně s mým pohledem na svět a člověka rezonovaly mj. jak úvodní myšlenky, stavící osobní příběh každého jednotlivce nad symptomy popisované v diagnostických manuálech, přijímající těžké chvíle i náročné myšlenky a emoce jako součást zdravého, běžného života (ne známku patologie), tak také zdůraznění smysluplného života orientovaného na hodnoty, jež je rozpracováno závěrem. Mám radost z toho, že se díky knize Terapie přijetí a odhodlání můžeme blíže seznámit s transdiagnostickým terapeutickým přístupem. Autoři ve své knize srozumitelně vysvětlují základní modely, perspektivu přijetí a odhodlání i model psychické pružnosti, u níž se v průběhu let vyprofilovalo 6 jádrových procesů – přijetí, odstup, já-jako-kontext, pružná pozornost vůči přítomnému okamžiku, hodnoty a odhodlané jednání. Netrvají na dogmatickém dodržování předem daných technik a postupů, ale povzbuzují terapeuty ke kreativitě a volbě vhodných metod, metafor či nácviku podle potřeb a míry vhledu a otevřenosti konkrétního klienta.
Kniha je plná zkušeností, přehledů, tabulek a kazuistik, jež je možné diagnosticky a terapeuticky využít. Velký důraz je přitom kladen na všímavost vůči tělesným prožitkům, emocím, myšlenkám, vysvětlení, jak člověka jeho vlastní životní "příběh" může udržovat v (nepružném) chování, které mu ubližuje a zvyšovat tak míru zažívaného utrpení. S konceptem všímavosti má společnou snahu o zaznamenávání myšlenek, pocitů a vjemů se zvídavostí a bez hodnocení, s KBT pak mj. principy zaměřené na hledání nových způsobů chování, nácvik, expozici apod. Nechybí statistická data, otevřenost vůči kritickému zkoumání principů ACTu, ani témata jakými jsou vztahy mezi terapeutem a klientem, sebepoznání terapeuta, přijetí v rámci terapeutického vztahu, příklady intervenčních metod, upozornění na možné chyby, kterým je dobré se vyhnout a na závěr pak shrnutí dosavadního (cca třicetiletého) vývoje ACTu (komplexního souboru filozofií, strategií a technik) a očekávání autorů do budoucna.
Kniha má 4 části, rozdělené do 13 kapitol a je plná zajímavých postřehů, myšlenek a tipů především pro odborníky, psychology, psychiatry, psychoterapeuty, adiktology, ale možná i vychovatele a studenty psychologie. Ačkoliv je napsána srozumitelně a bez zbytečných odborných termínů, jedná se o náročnější četbu, která vás přiměje hodně přemýšlet. Z mého pohledu je vhodná i jako seberozvojová publikace pro náročnější čtenáře. Velmi oceňuji propracovanost celé knížky, logické uspořádání textu, snahu o maximální srozumitelnost, propojení teoretických východisek s praxí a zkušenostmi, velké množství zdrojů a odkazů na výzkumy s doplněními lektorky rukopisu překladu. Za mě jde o skvělou a přínosnou publikaci postihující velkou šíři lidského prožívání a chování s důrazem na hodnoty a hledání smyslu jednotlivce. Slovy autorů: "… recept na úspěšný život je pro každého konkrétního člověka jedinečný".
Mgr. et Mgr.
Eva Martináková